БСП получи от президента Румен Радев третия и последен мандат за съставяне на правителство в този парламент. Лидерът на социалистите Корнелия Нинова заяви категорично, че няма да се водят преговори с ГЕРБ, ДПС и "Възраждане".
"Фактът, че стигаме до трети мандат за съставяне на правителство показва минималните шансове това да се случи. Винаги очакванията са при връчването на първия мандат. Не мисля, че БСП ще успее да състави правителство. Очакванията бяха, че президентът ще даде мандата на "Демократична България", тъй като БСП по-лесно могат да преглътнат и да подкрепят правителството на ДБ, отколкото ДБ да подкрепи кабинет на БСП", коментира социологът от изследователски център "Тренд" Евелина Славкова в предаването "Директно".По думите ѝ политиците си дават сметка, че вероятността да се отиде на избори е голяма и няма да искат да разочароват своя електорат.
"Дават си сметка, че ако сега не се отиде на избори, много скоро пак ще се ходи. Предизборните нагласи са много по-силни от реалното искане за съставяне на кабинет", каза тя пред Bulgaria ON AIR.
Славкова не вижда вариант за стабилно управление между вече бившите коалиционни партньори. Предсрочни избори също не са магическо решение на проблемите, отбеляза тя."Какво следва след предсрочните избори, защото съставянето на коалиция няма да бъде толкова лесно... Точката на кипене е изключително висока. Казаха се много неприемливи неща в политически план, които ще окажат влияние в бъдещи разговори. Нито едното, нито другото е добре", заяви Славкова.
Според нея сега започва динамиката на целия предизборен процес и може би от "Има такъв народ" ще заложат на този елемент, отколкото на преговори за кабинет на всяка цена.
Социологът прогнозира, че при избори изненадите ще бъдат при подреждането на политическите формации в НС."Представете си ситуация, в която "Възраждане" е трета политическа формация и България трябва да потвърди своята евроатлантическа насоченост. По-приемливо ще стане съставянето на кабинет между ГЕРБ и "Продължаваме промяната". Следва много тежка зима. Има много неща, които могат да се използват за аргумент за събиране на несъбираеми партии", завърши Славкова.
Гледайте целия разговор във видеото.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Повдигнаха обвинение на мъжа, причинил катастрофата в София, убивайки 63-годишна
Наследниците на Калушев влизат във владение на х. Петрохан
Внимавайте! Измами от името на Инспекцията по труда
4,2 по Рихтер удари Централна Турция
Нови възможности за обучение по клинична психология в УМБАЛ „Лозенец“
Болест на Хаф – рабдомиолиза след консумация на риба и ракообразни
Кои храни е препоръчително да се избягват по време на бременност?
Как по естествен начин да предпазим кожата си от вредите на слънцето?
Китай планира да отклони астероид с хиперзвуков удар
На 23 юли 1995 г. е открита кометата Хейл-Боп – най-ярката за XX век
Откриха гигантски източник на въглерод: Това е най-голямото пресъхващо езеро в света
Определиха максималната продължителност на човешкия живот
Ситуацията във Варна се нормализира след вчерашната буря, паднали са 54 л/кв.м
Папи Ханс ще бъде в програмата за Деня на Варна
Наследниците на Панчо Владигеров пресъздават първия концерт в историята на ММФ „Варненско лято“
Доживотен затвор грози Асен, повдигат му четири обвинения до края на деня
Спипаха ловец на черна мида в забранена зона във Варна
Рубио и Лавров са провели "добър и искрен разговор" на срещата на АСЕАН в Манила
ЕС глоби Google с 890 млн. евро за нарушения при търсачката и магазина за приложения
Geely се споразумя да използва част от фабриката на Ford в Испания
Купувачите планират натиск върху Катар и ОАЕ за по-евтини и по-гъвкави LNG сделки